+48 12 373 53 00

Zmiany na polskim rynku pracy

Zmiany na polskim rynku pracy

Zmiany na polskim rynku pracy

W najbliższych miesiącach wejdą w życie przepisy, zmieniające zasady zawierania umów i wynagrodzeń pracowników w Polsce.
22 lutego 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks Pracy, dotycząca m.in. ograniczenia czasu trwania i liczby umów zawieranych na czas określony.
W myśl nowych zasad, pracodawca będzie mógł zatrudnić pracownika na czas określony trwający nie dłużej niż 33 miesiące. Wliczać się będzie w to okres próbny, limit ten będzie osiągał maksymalnie 36 miesięcy.

Zmieni się również liczba umów która, nie będzie mogła być większa niż trzy. Istotna zmianą jest również fakt, że miesiące przepracowane w tej samej firmie będą się sumowały, bez względu na przerwy pomiędzy umowami, a po tym okresie pracodawca będzie zobowiązany do podpisania z danym pracownikiem umowy na czas nieokreślony.
Nowelizacja ustawy wprowadza również zmiany w zakresie rozwiązania umów. Zrównane zostaną zasady co do okresów wypowiedzeń. Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni na umowach na czas określony będą objęci identycznymi zasadami jak w przypadku umów na czas nieokreślony.

Od 22 lutego będą obowiązywać jednolite regulacje przewidujące dwutygodniowe, miesięczne lub kwartalne okresy wypowiedzenia, które zależą od stażu u danego pracodawcy. Dotychczas na umowach na czas określony dominował okres wypowiedzenia w wysokości 14 dni.
Liczba typów umów o pracę zostanie ograniczona do trzech:
– umowy o pracę na okres próbny,
– umowy o pracę na czas określony ,
– umowy o pracę na czas nieokreślony.
Zlikwidowane zostaną umowy na czas wykonywania określonej pracy oraz zawierane na czas zastępstwa nieobecnego pracownika. W obu przypadkach zamiennikami staną się umowy na czas określony.
W najbliższych miesiącach zapowiadane jest również wprowadzenie zmian w zakresie godzinowej płacy minimalnej w wysokości 12 zł
Minimalna stawka godzinowa nie będzie stosowana przy zatrudnieniu na etat. Pracowników etatowych obejmuje od 1 stycznia 2016 r. miesięczna płaca minimalna, która wzrosła o 100 zł i wynosi obecnie 1850 zł brutto.

 

źródło: praca.interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>