+48 12 373 53 00

Zmiana formy opodatkowania możliwa tylko do 20 stycznia

Zmiana formy opodatkowania możliwa tylko do 20 stycznia

Zmiana formy opodatkowania możliwa tylko do 20 stycznia

Wybór formy opodatkowania to jedna z najważniejszych kwestii przy zakładaniu działalności. Wywiera ona istotny wpływ na wysokość płaconych podatków oraz rodzaj ewidencji prowadzonej w celu dokonania stosownych rozliczeń z Urzędem Skarbowym. 
W myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik musi  dokonać  wyboru sposobu opodatkowania osiąganych dochodów,  składając w tym celu stosowny wniosek. Trzeba pamiętać, że można dobrać  właściwą  dla siebie formę opodatkowania, tylko spośród przewidzianych w ustawie:

-opodatkowanie na zasadach ogólnych (według skali podatkowej)

– podatek liniowy.

oraz uproszczone formy opodatkowania:

-karta podatkowa

-ryczałt ewidencjonowany

 

Prawo przewiduje dwa warianty  doboru odpowiedniej formy rozliczeń z organem podatkowym, w zależności od momentu, w którym podatnik podejmuje decyzję w tej kwestii.
Pierwszym momentem na wybór formy opodatkowania, to rozpoczęcie działalności gospodarczej. Należy tego dokonać przed rozpoczęciem danej  działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

do 20 stycznia

Jeśli podatnik prowadzi już działalność gospodarczą ustawa przewiduje możliwość zmiany wybranej formy opodatkowania w nowym okresie rozliczeniowym, pod warunkiem złożenia do dnia 20 stycznia odpowiedniego wniosku do naczelnika urzędu skarbowego.  Termin ten jest nieprzekraczalny.
Poza wymienioną wyżej sytuacją  w zasadzie nie ma możliwości dokonania zmiany sposobu obliczania podatku.
Przedsiębiorca, który zamyka firmę, dokonuje jej wyrejestrowania a następnie otwiera nową ponownie wybiera formę opodatkowania dla nowo utworzonej działalności.

Do takich działań należy jednak podejść ostrożnie by nie spotkać się z zarzutem obejścia prawa podatkowego. Może za tym przemawiać np. zmiana profilu prowadzonego biznesu. Nie można zatem  traktować możliwości zakończenia i rozpoczęcia na nowo prowadzonej działalności gospodarczej jako standardowego sposobu na zmianę formy opodatkowania.

 

 

 

 

źródło: pit.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>