+48 12 373 53 00

Legalna sprzedaż w Internecie.

Legalna sprzedaż w Internecie.

Legalna sprzedaż w Internecie.

W obecnych czasach coraz więcej kupujemy przez Internet. Niby dlaczego nie? W końcu to bardzo wygodne rozwiązanie. Wielu ludzi decyduje się również na sprzedaż różnych rzeczy za pośrednictwem Internetu. Robią to na różne sposoby: sklepy, aukcje, ogłoszenia.

Jeżeli przez Internet handlują firmy, sprawa jest prosta. Rozliczają się one z Urzędem tak, jak w przypadku sprzedaży w tradycyjnym sklepie, zarówno z tytułu VAT jak i podatku dochodowego.

A co wypadku osób , które sprzedają na aukcjach online niepotrzebne rzeczy? Czy nie prowadząc działalności gospodarczej trzeba się z takich transakcji rozliczyć?

Wszystko zależy od tego jak często to robią. Jeżeli sprzedaż na serwisach aukcyjnych jest prowadzona w sposób ciągły i zorganizowany, to sprzedawca jest zobowiązany do założenia działalności gospodarczej. Jeśli tego nie zrobi, może być ukarany karą grzywny lub pozbawienia wolności. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ skarbówki często monitorują takie transakcje.

Zgodnie z przepisami każda firma i osoba fizyczna ma obowiązek rozliczyć się z Urzędem Skarbowym ze wszystkich dochodów, bez względu na to, jakie było źródło ich uzyskania. Wedle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby które nie prowadzą działalności gospodarczej zwolnione są z płacenia podatku z uzyskanego w ten sposób dochodu, jeżeli sprzedają towar po sześciu miesiącach od jego nabycia. Jeżeli sprzedadzą go wcześniej, dochód trzeba wykazać w formularzu PIT w rubryce „inne dochody”. Sprzedaż w ramach firmy cały czas podlega opodatkowaniu.

Jeżeli chodzi o VAT przy transakcjach internetowych, to funkcjonuje on dokładnie tak samo jak przy sprzedaży bezpośredniej. Jeśli wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 150 tys zł, należy dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT.

Istnieją również sytuacje, kiedy to kupujący płaci podatek. Jeżeli na aukcji internetowej kwota transakcji przekroczy 1000 zł, kupujący ma obowiązek rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwolnienie z tego podatku obowiązuje jeśli wartość transakcji nie przekroczy wymienionej kwoty, lub gdy nabyte rzeczy ruchome z chwilą zawarcia umowy sprzedaży znajdują się poza granicami kraju, nabywca nie mieszka w Polsce lub umowa została zawarta poza jej granicami.

O takich rzeczach  warto pamiętać aby w okresie przedświątecznych zakupowych szaleństw nie narazić się na odpowiedzialność karno-skarbową.

 

źródło: biznes.interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>