+48 12 373 53 00

Wydatki z niezapłaconych faktur przestaną być wykreślane z kosztów podatkowych

Wydatki z niezapłaconych faktur przestaną być wykreślane z kosztów podatkowych

Wydatki z niezapłaconych faktur przestaną być wykreślane z kosztów podatkowych

Dwa lata temu wprowadzono obowiązek korygowania kosztów podatkowych z faktur niezapłaconych. Przepisy, które regulują tę zasadę mają zostać usunięte z Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych. W dniu 1 stycznia 2016 mamy przestać tworzyć korekty kosztów nierozliczonych.

Zgodnie z przepisami Ustawy o podatku dochodowym, w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku) lub z umowy albo innego dokumentu, i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, trzeba pomniejszyć koszty uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów. Jeżeli natomiast termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, pomniejszenia kosztów należy dokonać z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie została ona uregulowana w tym terminie.

Efektem, który miał nastąpić po wprowadzeniu tej zasady, miał być obowiązek wykreślania kosztów oraz dokonanie korekt rozliczeń podatku dochodowego, niekiedy łącznie z zapłatą zaległości podatkowej i odsetkami.

Korekta kosztów miała przyczyniać się do likwidacji zatorów płatniczych i poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorców, jednak rozwiązanie to nie spełniło oczekiwań. Badania przeprowadzone na rynku pokazują, że prowadzenie stosownych rozliczeń i wprowadzanie właściwych księgowań wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, generując dodatkowe koszty dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy nie tylko musieli wprowadzać w księgowości dodatkowe warunki rozliczeń, ale również dzielić dokumenty i przyporządkowywać je ze względów na okres płatności.

Przepisy, które w swoim  założeniu miały pomóc najmniejszym i najsłabszym podmiotom na rynku, w rzeczywistości zaszkodziły w procesie efektywności prowadzenia księgowości przedsiębiorstwa. Obowiązek korekt dotyczy wyłącznie polskich przedsiębiorstw, natomiast zagraniczne mające siedzibę poza Polską nie mają w swoim obowiązku respektowania polskich przepisów dotyczących korekty kosztów. Stanowi to pewną dysproporcję przy stosowaniu korekt i rozliczaniu kosztów przez poszczególnych podatników.

Eliminacja obowiązku korekty kosztów podatkowych wprowadzona ma zostać  1 stycznia 2016 r. Podatnicy, którzy w myśl obowiązujących jeszcze przepisów dokonają zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów albo zwiększenia przychodów, będą mogli, po zapłaceniu zobowiązań kontrahentowi, zwiększyć koszty uzyskania przychodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>