+48 12 373 53 00

VAT i podatek dochodowy.

VAT i podatek dochodowy.

VAT i podatek dochodowy.

Często spotykamy się z tym, że nowi przedsiębiorcy nie odróżniają od siebie podatków, które płacą.

W obowiązującym systemie podatkowym, oprócz podatku dochodowego, przedsiębiorcy płacą podatek VAT.

Podatkiem dochodowym objęte są osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Podatek ten obejmuje dochody osiągane przez osoby fizyczne i płacimy go bez względu na to czy prowadzimy działalność, czy pracujemy na etacie. Osoby, które rozpoczynają swoją działalność, w zależności od jej charakteru, mogą rozliczać podatek dochodowy na kilka sposobów „Zasady ogólne czy ryczałt” 

VAT (Value Added Tax – podatek od wartości dodanej) – to podatek od towarów i usług, który stanowi główne źródło dochodów budżetu państwa. Podatnicy muszą sami obliczyć jego wartość i wpłacić do właściwego urzędu skarbowego. VAT obciąża wartość na każdym etapie produkcji i dystrybucji poszczególne towary i usługi. W odróżnieniu od podatku pochodowego, nie każdy przedsiębiorca musi go płacić „Czy zakładając firmę trzeba zostać płatnikiem VAT?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>