+48 12 373 53 00

Jak zacząć korzystać z funduszy UE?

Jak zacząć korzystać z funduszy UE?

Jak zacząć korzystać z funduszy UE?

Z funduszy europejskich można korzystać na dwa sposoby: przygotowując własne projekty lub uczestnicząc w projektach realizowanych przez innych.

Dobry plan to podstawa.  Inspiracja, unikalny pomysł, wiedza i doświadczenie w danej dziedzinie, z pewnością przyczynia się do sukcesu przedsięwzięcia.

Kolejnym krokiem jest znalezienie właściwego źródła finansowania. Należy pamiętać, że Fundusze Europejskie to nie tylko dotacje. Na realizacje projektów można otrzymać  kredyt lub pożyczkę z Funduszy na korzystnych warunkach.

Portal funduszy Europejskich udostępnia ciekawe narzędzie jakim jest wyszukiwarka dotacji www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka/  ,za pomocą którego, odpowiadając na kilka pytań dotyczących projektu, można sprawdzić , z którego Funduszu ubiegać się o pomoc unijną. Można również skorzystać z porad wykwalifikowanych konsultantów w  Punktach informacyjnych Funduszy Europejskich (lista dostępna na stronie Funduszy Europejskich).

Fundusze Europejskie nie wspierają bieżących działalności, ale projekty. Zgodnie z definicją projekt to złożone działanie o charakterze jednorazowym, podejmowanym dla osiągnięcia z góry określonych celów. Każdy projekt musi mieć szczegółowo określone terminy realizacji nie tylko całości, ale każdego wykonywanego w nim zadania. We wniosku o dofinansowanie trzeba również mocno uzasadnić, dlaczego konkretny projekt zasługuje na dotację.

Wnioski o wsparcie z Funduszy Europejskich składa się w określonych terminach. Harmonogram naboru wniosków jest publikowany pod koniec każdego roku.

Jeżeli na projekt zostanie przyznana pożyczka lub dotacja, konieczne będzie podpisanie umowy, która określi zasady na jakich środki zostaną przekazane.  Projekty należy realizować zgodnie z założeniami przedstawionymi we wniosku, przestrzegać zapisów umowy. Zamknięcie projektu rozpoczyna okres jego trwałości czyli czas, w którym trzeba utrzymać założone efekty projektu. W przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw okres ten wynosi 3 lata, w pozostałych przypadkach to 5 lat.

Więcej szczegółowych informacji na temat Funduszy Europejskich, zasad ich uzyskania i terminów składania wniosków, a także wszystkich innych informacji związanych z tematem, można znaleźć na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>