+48 12 373 53 00

Ministerstwo Finansów uruchomiło bazę weryfikacji podmiotów na potrzeby VAT

Ministerstwo Finansów uruchomiło bazę weryfikacji podmiotów na potrzeby VAT

Ministerstwo Finansów uruchomiło bazę weryfikacji podmiotów na potrzeby VAT

Od 1 lipca 2015r. weszły w życie zmiany do ustawy o VAT. Jedna ze zmian dotyczyła rozszerzenia katalogów towarów objętych tzw. odwrotnym obciążeniem.  Mechanizm odwrotnego obciążenia obejmuje min: telefony komórkowe, komputery przenośne, urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych. Zasada ta stosowana jest tylko wówczas, gdy łączna wartość ww. towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji przekroczy 20.000 zł netto. Ponadto, obecnie mechanizm odwrotnego obciążenia stosowany jest wyłącznie w sytuacji, gdy nabywcą towarów wymienionych w załączniku nr 11 ustawy będzie podatnik VAT czynny.

W związku z powyższym,  w ustawie o VAT wprowadzono przepisy zabezpieczające sytuację podatkową sprzedawcy ww. towarów , który nie rozliczy VAT od dokonanej transakcji, bowiem do jej rozliczenia zobowiązany jest nabywca tych towarów w ramach samoopodatkowania.

Sprzedawcy by móc rozliczyć daną transakcję na zasadach mechanizmu odwróconego obciążenia, powinni  m.in. ustalić status nabywcy towaru. W tym celu Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej www.portalpodatkowy.mf.gov.pl uruchomiło usługę „Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT”. Usługa ta – jak wynika z komunikatu resortu z 29 czerwca 2015 r. – skierowana jest w pierwszej kolejności do podatników stosujących mechanizm odwrotnego obciążenia w odniesieniu do towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT.

W komunikacie tym czytamy:

„(…) Podatnicy będą mogli sprawdzić, czy ich kontrahenci są czynnymi podatnikami VAT. Wpisanie w stosowne pole identyfikatora podatkowego NIP, pozwoli sprawdzić status podatnika VAT. Pytający otrzyma 1 z 3 następujących komunikatów:

Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT,

Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,

Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony.

Usługa daje możliwość wydruku zwracanego komunikatu wskazującego status podmiotu w VAT. Podatnicy nadal będą mogli skorzystać z dotychczasowej możliwości wnioskowania o zaświadczenie z urzędu skarbowego w tym zakresie, czy też telefonicznego kontaktu z urzędem skarbowym w celu potwierdzenia tego statusu. (…)”

źródło: gofin.pl

Imię

Nazwisko

Adres e-mail

Numer telefonu

akceptuje regulamin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>