Od 1 lipca 2015r. weszły w życie zmiany do ustawy o VAT. Jedna ze zmian dotyczyła rozszerzenia katalogów towarów objętych tzw. odwrotnym obciążeniem. Mechanizm odwrotnego obciążenia obejmuje min: telefony komórkowe, komputery przenośne, urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych. Zasada ta stosowana jest tylko wówczas, gdy łączna wartość ww. towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji przekroczy 20.000 zł netto. Ponadto, obecnie mechanizm odwrotnego obciążenia stosowany jest wyłącznie w sytuacji, gdy nabywcą towarów wymienionych w załączniku nr 11 ustawy będzie podatnik VAT czynny.
W związku z powyższym, w ustawie o VAT wprowadzono przepisy zabezpieczające sytuację podatkową sprzedawcy ww. towarów , który nie rozliczy VAT od dokonanej transakcji, bowiem do jej rozliczenia zobowiązany jest nabywca tych towarów w ramach samoopodatkowania.
Sprzedawcy by móc rozliczyć daną transakcję na zasadach mechanizmu odwróconego obciążenia, powinni m.in. ustalić status nabywcy towaru. W tym celu Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej www.portalpodatkowy.mf.gov.pl uruchomiło usługę „Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT”. Usługa ta – jak wynika z komunikatu resortu z 29 czerwca 2015 r. – skierowana jest w pierwszej kolejności do podatników stosujących mechanizm odwrotnego obciążenia w odniesieniu do towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT.
W komunikacie tym czytamy:
„(…) Podatnicy będą mogli sprawdzić, czy ich kontrahenci są czynnymi podatnikami VAT. Wpisanie w stosowne pole identyfikatora podatkowego NIP, pozwoli sprawdzić status podatnika VAT. Pytający otrzyma 1 z 3 następujących komunikatów:
Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT,
Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony.
Usługa daje możliwość wydruku zwracanego komunikatu wskazującego status podmiotu w VAT. Podatnicy nadal będą mogli skorzystać z dotychczasowej możliwości wnioskowania o zaświadczenie z urzędu skarbowego w tym zakresie, czy też telefonicznego kontaktu z urzędem skarbowym w celu potwierdzenia tego statusu. (…)”
źródło: gofin.pl